Ndërlidhjet

Tunizi: Sot do të shpallen rezultatet e votimeve


Rezultatet zyrtare të votimeve në Tunizi pritet të shpallen sot, në zgjedhjet e para të lira të këtij vendi.

Një parti islamiste, Enhada, tashmë ka shpallur fitoren në votimet e së dielës, që ishin të parat pas kryengritjeve që u zhvilluan atje.

Votimet e së dielës, ishin për një asamlbe që do të mblidhet për një vit, për të projektuar një kushtetutë të re.

Gjithashtu, do të caktojë një president të përkohshëm dhe qëverinë deri në zgjedhjet e reja në fund të vitit të ardhshëm apo në fillim të vitit 2013.
XS
SM
MD
LG