Ndërlidhjet

Sarkozi: Pranimi i Greqisë në eurozonë ishte gabim


Presidenti i Francës, Nikollas Sarkozi, ka thënë se lejimi i Greqisë në eurozonë në vitin 2001, ishte “gabim”.

Në një intervistë televizive, zoti Sarkozi tha se pranimi i Greqisë në eurozonë ishte “gabim”, pasi ky vend “kishte hyrë me të dhëna të falsifikuara ekonomike dhe nuk ishte i gatshëm”.

Por, sipas presidentit francez, Greqia mund të shpëtoj duke iu falënderuar marrëveshjes së Bashkimit Evropian, për krizën e borxheve të eurozonës.
XS
SM
MD
LG