Ndërlidhjet

Uron rivalin për fitore


Majkell Higins, një poet 70 vjeçar dhe ish-ministër i artit, pritet të bëhet presidenti i ardhshëm i Irlandës.

Rivali i tij kryesor, Shon Gellega, ka pranuar humbjen, ndërsa ka uruar për fitore Higinsin.

Me rezultatet e 13 nga 43 zonat e Irlandës, Higins ka fituar 43 për qind të votave, ndërsa Gellega thuhet se ka fituar 23 për qind.

Presidenti i ri do ta pasojë Meri MekAlisin, e cila i shërbeu vendit për dy mandate shatë vjeçare në postin e presidentit.
XS
SM
MD
LG