Ndërlidhjet

Dhjetëra viktima në sulmet brenda natës në Nigeri


Zyrtarët njoftuan që më shumë se 60 njerëz të jenë vrarë dhe disa të tjerë lënduar në një valë të shpërthimit të bombave dhe të shtënave me armë zjarri në veri-lindje të Nigerisë.

Sulmet thuhet se u përqëndrua në rrethinën e Damaturus-kryeqytetin e shtetit të Jobas.

Dëshmitarët thanë se në mesin e objekteve të shënjestëruara ishin kishat dhe selitë politike.

Askush nuk mori përgjegjësinë mbi sulmet në fjalë, por zyrtarët akuzuan sektin radikal të myslimaëve-Boko Haram.
XS
SM
MD
LG