Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 7 nëntorin në vite…


Ilustrim
1893 - Miratimi i një referendumi, bëri Koloradon shtetin e parë që i dha grave të drejtën për të votuar.

1908
- Holandezët kapën marinën e Venezuelës

1913 - U lind romancieri dhe novelisti francez Albert Kamus.

1916 - Xheneta Rankin, republikane nga Montana, u bë gruaja e parë e zgjedhur në Kongres.

1954 - Aeroplani spiun amerikan, u qëllua dhe u shkatërrua veri të Japonisë.

1962 - Ish-zonja e parë Elenor Rusevelt, vdiq në moshën 78 vjeçare.

1969 - Xhon Llenon dhe Joko Ono lansuan albumin e dytë të tyre, i quajtur "Album i Dasmës", në Mbretërinë e Bashkuar.

1972 - Presidenti Riçard Nikson ri-zgjidhet president i Amerikës.

1976 - Filmi "Gone With the Wind" fillon të shfaqet në televizion.

1991 - Basketbollisti Magjik Xhonson, njofton se ka virusin HIV dhe largohet nga LA Lejkërs.(g.k.)
XS
SM
MD
LG