Ndërlidhjet

Aeroporti Ndërkombëtar i Libisë rifillon fluturimet


Fluturimet kanë rifilluar në Aeroportin Ndërkombëtar në Tripoli.

Një fluturim nga Stambolli, me Turkish Airlines, ishte i pari e që ateroi në këtë aeroport të hënën mbrëma. Ndërsa, kopmania italiane, Alitalia, gjithashtu ka rifilluar fluturimet e saj ditë më parë.

Aeroporti ka qenë mbyllur që nga marsi, pasi Kombet e Bashkuara krijuan një zonë jo-fluturuese mbi Libinë dhe të autorizuan ndërhyrjen e NATO-s në këtë vend.

Gjatë muajve maj dhe korrik, aeroporti u dëmtua në masë të madhe nga luftimet.
XS
SM
MD
LG