Ndërlidhjet

Bosnja dënon me burg “treshën terroriste”


Një gjykatë në Bosnjë vendosi që të burgosën tre myslimanë radikalë deri në katër e gjysmë vite për planifikimin e sulmeve në këtë shtet gjatë viteve 2007-2008.

Treshja e udhëhequr nga Rijad Rustempasiq, u shpall e fajshme lidhur me akuzat për terrorizëm dhe formimin e një grupi që planifikon sulmet kundër serbëve ortodoksë dhe kroatëve katolikë sikurse edhe kundër anëtarëve të forcës paqëruajtëse të Bashkimit Evropian (EUFOR).

Vendimi erdhi gati dy javë pasi një sulmi me armë zjarri drejtuar ambasadës amerikane në Sarajevë.
XS
SM
MD
LG