Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 14 nëntorin në vite...


Albert Ajnshtajn
1908 – Albert Ajnshtajn prezantoi teorinë kuantike të dritës.

1380 – Mbreti Çarls IV i Francës u kurorëzua në moshën 12 vjeçare.

1851 – U publikua libri i Herman Melvill “Moby Dick”.

1940 – Aeroplanët ushtarakë të Gjermanisë shkatërruan pjesën dërmuese të qytetit anglez Koventri, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1951 – Amerika i jep ndihmë ushtarake dhe ekonomike Jugosllavisë komuniste.

1954 – U lind ish sekretarja e shtetit Kondoliza Rajs.

1965 – Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dërgoi 90 mijë ushtarë në Vietnam.

1968 – U bë transplantimi i parë i mushkërive në Evropë.

1973 – Princesha britanike Eni u martua me kapitenin Mark Filips në Uestminister, Angli.

1999 – Kombet e Bashkuara vendosën sanksione në Afganistan, për shkak të refuzimit të vendit për të dorëzuar Osama bin Ladenin.(g.k.)
XS
SM
MD
LG