Ndërlidhjet

Lavrov: I kuptojmë serbët e Kosovës që kërkojnë pasaporta ruse


Kremlini i “kupton plotësisht” kërkesat masive të serbëve, që jetojnë në Kosovë, për pasaporta ruse dhe do t’i shqyrtojë këto kërkesa, në mënyrë të kujdesshme, tha sot ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov.

“Në kuptimin politik, ne i kuptojmë plotësisht motivet e serbëve, që jetojnë në Kosovë, për të bërë aplikime të tilla... dhe ne do t’i studiojmë ato në mënyrë të kujdesshme”, tha Sergei Lavrov, raporton agjencia Interfaks.

Këto komente të sotme të zotit Lavrov në konferencën për shtyp në Moskë, u bënë dy ditë pasi aktivisti serb, Zllatibor Gjorgjeviq, ka shpallur në Kosovë, se e ka filluar një fushatë për marrjen e shtetësisë ruse për më tepër se 20 mijë serbë, që jetojnë në Kosovë, dhe se ka filluar dorëzimin e kërkesave për pasaporta te Ministria e jashtme e Rusisë.

Sipas zotit Lavrov, me këto kërkesa do të veprohet “në harmoni me ligjin rus të imigrimit”.
XS
SM
MD
LG