Ndërlidhjet

Studentët në Kili përleshen me policinë


Studentët janë përleshur me policinë në kryeqytetin e Kilit, Santiago.

Policia ka përdorur gaz lotësjellës dhe topa uji për të shpërndarë protestuesit që po kërkonin më shumë fonde për arsimin publik.

Rreth 20 prej tyre janë arrestuar.

Protestat në Kili, që filluan gjashtë muaj më parë, kanë nxitur veprime të ngjashme edhe në pjesë të tjera si në Amerikën jugore, duke përfshirë Kolumbinë dhe Argjentinën, ku u zhvilluan protesta të ngjashme të marten.
XS
SM
MD
LG