Ndërlidhjet

Egjipt: Fillojnë zgjedhjet e para


Egjiptianët fillojnë votimet sot për të zgjedhur trupin udhëheqës të parë
kombëtar që nga rrëzimi i Hosni Mubarakut në shkurt.

Partitë islamiste, duke përfshirë edhe Vëllazërinë Muslimane, pritet të shënojnë rezultate të mira.

Votimet vijnë pas protestave të reja në të cilat humbën jetën 42 persona
dhe që shtynë këshillin ushtarak të shpejtojë tranzicionin.

Megjithatë, protestuesit mbeten të pabindur dhe analistët thonë se një pjesëmarrje e ulët në votime mund të nxisë më tej demonstrata.
XS
SM
MD
LG