Ndërlidhjet

Lirohet nipi i presidentit të Uzbekistanit


Jamshed Karimov, nipi i presidentit të Uzbekistanit, Islam Karimov, është liruar nga një spital psikiatrik në zonën Samarkand.

Jamshed Karimov ka punuar si gazetar i pavarur dhe ka kontribuar në organizata të tilla si Instituti për Njoftime të Luftës dhe Paqes dhe Uzneës.net para se ai të arrestohej në shtator të vitit 2006, kur u dha edhe urdhër për t'u dërguar në një spital psikiatrik për gjashtë muaj.

Qëndrimit të tij në spital u zgjerua në mënyrë të përsëritur dhe përfundoi thuhet në tetor pak para se sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton vizitoi Uzbekistanin.

Jamshed thuhet se po jeton me familjen e tij në Jizzakh.
XS
SM
MD
LG