Ndërlidhjet

Serbët përdorin gaz lotsjellës kundër KFOR-it


Protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it, ka bërë të ditur zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin.

“Protestuesit janë përpjekur të ngrenë një rrugë alternative. Ata zbrazën dy kamionë me zhavorr dhe dhe. Ata sërish përdorën gaz lotsjellës kundër trupave të KFOR-it. Për ta mbrojtur veten, ushtarët e KFOR-it përdorën po ashtu gaz lotsjellës. Situata nuk është më e qetë”, i tha Radios Evropa e Lirë zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin.

Ky incident pason përplasjen e djeshme të serbëve më ushtarët e KFOR-it, me ç’rast mbeten të plagosur 30 ushtarë të misionit paqeruajtës.
XS
SM
MD
LG