Ndërlidhjet

Ministri gjerman i bën thirrje Serbisë të përdorë ndikimin


Ministri gjerman i mbrojtjes, Tomas de Maiziere, të mërkurën i bëri thirrje Beogradit për të përdorur ndikimin e tij mbi serbët në veri të Kosovës për t'i dhënë fund protestave të dhunshme, duke paralajmëruar se mungesa e veprimit do të ndikojnë në ofertën e saj për anëtarësimin në BE.

"Unë besoj se ndikimi i saj është e fortë dhe duhet të përdoret më fuqishëm për të arritur paqen, i kërkoj këtë qeverisë serbe," tha de Maiziere, ndërsa arriti për një takim të rregullt të ministrave të mbrojtjes të BE-së në Bruksel.

"Qeveria serbe kërkon statusin e kandidatit të BE-së. Në këtë moment, çdo ditë e qon Serbinë më tutje drejt një vendimi pozitiv", shtoi ai.

De Maiziere gjithashtu sugjeroi se një reduktim i trupave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë, i planifikuar për shkurt nuk mund të bëhet për shkak të dhunës së fundit. I pyetur nëse pritet një rritje e trupave në vend të kësaj, ai tha se "është shumë herët për të treguar".
XS
SM
MD
LG