Ndërlidhjet

NATO: Tre të vdekur në Afganistanin lindor


Një sulm me bombë ka lënë të vdekur tre anëtarë të shërbimit të NATO-s në Afganistanin lindor. Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara nuk e ka bërë të ditur vendndodhjen e saktë të sulmit apo kombësinë e të vdekurve.

Deri më tani, rreth 500 anëtarë të shërbimit të NATO-s janë vrarë në Afganistan, në mesin e të cilëve, rreth 400 janë amerikanë.

Së fundmi, NATO e ka zhvendosur përqendrimin nga pjesa jugore në lindje të Afganistanit, aty ku militantët po luftojnë trupat afgane dhe ato të koalicionit, përgjatë kufirit me Pakistanin.
XS
SM
MD
LG