Ndërlidhjet

Sot zhvillohet balotazhi në Egjipt


Votimi dy-ditor do të zhvillohet për kandidatët nga dy partitë islamiste që kryesuan në raundin e parë të votimit parlamentar javën e kaluar, “Vëllazëria Muslimane” dhe ultra-konservatorët “Selefitë islamikë”.

Udhëheqësi i lartë i reformave të Egjiptit dhe fituesi i çmimit Nobel, Muhamed El-Baradei, tha se të rinjtë liberalë pas kryengritjes që qoi në largimin e Hosni Mubarakut në shkurt kanë qenë të "asgjësuar" nga islamikët deri më tani.

Ai gjithashtu shprehu shqetësim për rritjen e vijës së ashpër të elementeve fetare për të mbrojtur idetë ekstremiste.
XS
SM
MD
LG