Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 5 dhjetorin në vite...


Portreti i Mozartit
1791 - Kompozitori Volfgang Amadeus Mozart vdiq në Vjenë në moshën 35 vjeçare.

1492 - Kristofer Kolombi zbulon Hispaniolan, Haitin e sotëm.

1757 - Beteja në Leuthen: ushtria prusiane mund ushtrinë austriake.

1876 - Zjarri në Teatrin e Bruklinit vret 295 njerëz.

1901 - U lind Ualt Dizni, krijuesi i filmave të vizatuar më të njohur në botë.

1946 - Pres Truman krijon Komitetin për të Drejtat Civile.

1974 - Bie kulmi nga terminali i një aeroporti në Teheran, ku mbetën të vdekur 17 njerëz.

1975 - NASA lanson fluturaken S-196 në hapësirë, por kjo u dështoi.

1977 - Egjipti thyen marrëdhëniet diplomatike me Sirinë, Libinë, Algjerinë, Irakun dhe Jemenin.

1993 - Rafael Kaldera zgjidhet president i Venezuelës.(g.k.)
XS
SM
MD
LG