Ndërlidhjet

Mbetjet e luftës vietnameze kanë shkaktuar 42.000 viktima


Kryeministri i Vietnamit thotë se më shumë se 42.000 njerëz janë vrarë nga bombat, minat dhe mjetet e mbetura nga Lufta e Vietnamit, dhe shumë të tjerë po të vdesin 36 vite pas përfundimit të luftës.

Ngujen Tan Dung, tha një konferencë donatorësh se më shumë se 62.000 të tjerë janë plagosur nga shpërthimet aksidentale me armë nga lufta.

Ambasadori i SHBA-ve, Dejvid Sher, tha në këtë konferencë se Shtetet e Bashkuara kanë dhënë 62 milionë dollarë për të ndihmuar Vietnamin lidhur me "këtë trashëgimi të dhimbshme".
XS
SM
MD
LG