Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 12 dhjetorin në vite...


Mona Liza
1913 – Piktura e famshme e Leonardo da Vinçit, Mona Liza, e cila u vodh nga Muzeu i Luvrit në Paris në vitin 1911, u gjet dhe u kthye në muze.

1792
– Në Vjenë, Ludvig Van Betoven mban orën e parë të muzikës me mësuesin Franz Josef Hajdën

1822 – Meksika zyrtarisht njihet si një shtet i pavarur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

1915 – Këngëtari Frenk Sinatra u lind në Hoboken, Nju Xhersi.

1916 – Ndodhi fatkeqësia më e madhe me tren në Modan të Francës, ku mbetën të vdekur 543 njerëz.

1936 – Kina i shpalli luftë Japonisë.

1963 – Kenia (vend i kolonizuar në Afrikën Lindore) shpallë pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar.

1965 – Koncerti i fundit i grupit “The Beatles” në Angli.

1975 – Sara Xhejn Mur u shpall fajtore për përpjekjen për të vrarë presidentin Gerald R. Ford.

2009 – Houston u bë qyteti më i madh në SHBA, që zgjodhi një kryetar homoseksual.(g.k.)
XS
SM
MD
LG