Ndërlidhjet

Rusia dhe India nënshkruajnë marrëveshje


Sot Rusia ka nënshkrur një marrëveshje për të siguruar Indinë me 42 avionë luftarakë më shumë.

Kryeministri indian Manmohan Singh tha në Moskë se avionët luftarakë do të mblidhen në Indi, dhe do të jenë të pajisur me elektronikë të prodhuar në vend.

Zyrtarët indiane dhe ruse, megjithatë, nuk arriti të nënshkruajë një marrëveshje të pritur gjatë për të përfunduar centrali bërthamor në Koodankulam shtetin jugor të Tamil Nadu.

Singh, i cili është në Rusi për një vizitë tre-ditore duke u përqëndruar në bashkëpunimin ushtarak dhe ekonomik midis dy vendeve, edhe sot zhvilloi bisedime me presidentin rus Dmitri Medvedev.
XS
SM
MD
LG