Ndërlidhjet

Merkel sot viziton Kosovën


Kancelarja gjermane Angela Merkel pritet të vizitojë sot Kosovën.

Merkel pritet të vizitojë trupat paqeruajtëse gjermane në Kosovë dhe të takohet me zyrtarë të Kosovës.

Tridhjetë ushtarë gjermanë dhe austriakë u plagosën më 28 nëntor, kur qindra serbë rezistuan një përpjekje nga paqeruajtësit e NATO-s për të hequr barrikadat e ngritura nga serbët në veri të Kosovës.

Duke iu drejtuar parlamentit gjerman me 2 dhejtor, Merkel pati thënë se "përplasjet mes forcave të NATO-s dhe serbëve në veri tregojnë se Serbia nuk është ende e përgatitur për të qenë kandidate për antarsim në Bashkimin Evvropian".
XS
SM
MD
LG