Ndërlidhjet

Rusi: Gjinden trupat e 16 personave


Zyrtarët thonë se janë gjetur trupat e 16 personave nga ekuipazhi i një platforme të fundosur të naftës në Rusi, ndërsa 37 njerëz mbeten ende të zhdukur.

Platforma e naftës, Kolskajya, me 67 persona në bord, u zu në një stuhi duke shkuar drejt ishullit Sakhalin dhe u përmbyt brenda 20 minutash të dielën.

Katërmbëdhjetë anëtarë të ekuipazhit u shpëtuan menjëherë pas aksidentit. Ndërsa, kërkimet për të mbijetuarit kanë hyrë në ditën e dytë sot, por frika se të pagjeturit do të jenë vdekur tashmë është në rritje.

Përpjekjet e shpëtimit gjatë gjithë natës janë penguar nga erërat e forta dhe valet e larta deri në pesë metra.
XS
SM
MD
LG