Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 19 dhjetorin në vite...


Adolf Hitler
1941 – Adolf Hitler merr komandën e plotë të ushtrisë gjermane.

1686 - Sipas novelës të shkrimtratit Daniel Defo, Robinson Kruzo, në këtë ditë largohet nga ishulli i tij pas 28 vjetëve që jetoi në të i vetmuar.

1842 – Havai bëhet shtet i pavarur.

1903 – Hapet për kalimtarë ura Uilliamsburg, që lidhë lagjet Bruklin dhe Menheten në Nju Jork.

1963 - Zanzibar bëhet i pavarur nga Britania e Madhe.

1980 – Irani kërkon 24 miliardë dollarë nga SHBA-të, për liruar pengjet amerikane.

1984 - Britania e Madhe nënshkruan marrëveshje me Kinën, për t'ia kthyer Hong Kongun Kinës në vitin 1997.

1988 – NASA tregon për planin dhe misionin për të shkuar në planetin e Marsit.

1993 – Gjenerali Lansana nga Guinea ri-zgjidhet president i shtetit.

1997 – Mbahet premiera e filmit “Titanic”. (g.k.)
XS
SM
MD
LG