Ndërlidhjet

Protestojnë gazetarët turq


Reth 300 gazetarë turq kanë protetsuar të martën mbrëma për të denoncuar aksionin e policisë ndaj gazetarëve.

Policia e Turqisë ka arrestuar 38 persona, shumica nga ta gazetarë në një aksion si pjesë e hetimeve për lidhjet në mes të aktivistëve kurdë me militantët e armatosur.

Në Turqi aktualisht gjenden në burg 70 gazetarë, që paraqet numrib më të madh në botë.

Megjithatë, autoritetet thonë se ata gjenden në burg për shkak se kanë kryer krime të tjera, dhe jo për profesionin e tyre.
XS
SM
MD
LG