Ndërlidhjet

Ambasadori turk lë Francën


Ambasadori i Turqisë në Paris, është kthyer në Ankara për konsultime pas një votimi nga parlamenti francez për të ndaluar mohimin e gjenocidit armen.

Një zëdhënës i ambasadës i tha agjencionit të lajmeve AFP se ambasadori pritej të kthehet në Ankara këtë pasdite. Armenët thonë se deri në 1.5 milion njerëz u vranë nga turqit otomanë në vitin 1915.

Turqia argumenton duke thënë se kishte humbje të rëndë të jetëve në të dyja anët, dhe refuzon përshkrimin e gjenocidit.

Franca formalisht i ka quajtur këto vrasje si "gjenocid" në vitin 2001, dhe të enjten, dhoma e ulët e parlamentit miratoi një projekt-ligj i cili mohimin e këtij gjenocidi do ta cilësoj si vepër penale.

Ky projekt-ligj tani pritet të shkojë në senat, ku mundësitë për kalim mbeten të paqarta.

Pas miratimit të projekt-ligjit, Turqia njoftoi se do të pezullojë lidhjet politike dhe ushtarake me Francën.
XS
SM
MD
LG