Ndërlidhjet

Papa Benedikti dënon sulmet në Nigeri


Papa Benedikti XVI ka denoncuar bombardimin e një kishe katolike në Nigeri që vrau pothuajse 40 njerëz në ditën e Krishtlindjeve, duke thënë se vetëm respekti dhe pajtimit mund të sjellin paqe - jo dhuna.

Duke folur sot në bekimin e tij pas Krishtlindjeve, Papa Benedikti tha se ai e kishte mësuar me "trishtim të thellë" për sulmin "absurd" në kishën Nënë Tereza në Madalla.

Përgjegjsinë për këtë sulm e ka mar sekti musliman, Boko Haram.

Ndërsa thuhet se ky ishte viti i dytë radhazi që ky grup ka organizuar sulme në ditën e Krishtlindjeve
XS
SM
MD
LG