Ndërlidhjet

Taxhikistan: Gjykata rajonale dënon 53 njerëz


Gjykata Rajonale dënuar 53 njerëz në veri të Taxhikistanit për sulmet e shtatorit të vitit 2010, dhe i ka deklaruar 43 prej tyre anëtarë të Lëvizjes Islamike të Uzbekistanit.

Gjykata tha në një deklaratë sot se pesë prej të dënuarve do ta kalojnë jetën në burg ndërsa 48 të tjerët kanë marrë dënime duke filluar nga tetë deri në 30 vjet.

Një vetvrasës me makinë ishte përplasur me ndërtesën e departamentit rajonal të krimit të organizuar në Khujand, qyteti i dytë më i madh në Taxhikistan, më 3 shtator të vitit 2010.

Dy policë dhe dy civilë patën humbur jetën në këtë sulm, ndërsa 28 të tjerë ishin plagosur.
XS
SM
MD
LG