Ndërlidhjet

Partia udhëheqëse në Xhamajkë pranon humbjen


Në Xhamajkë, Partia e Punës, që ishte deri më tani edhe pari në pushtet, ka pranuar humbjen në zgjedhjet parlamentare të vendit.

Rezultatet zyrtare paraprake tregojnë se liderja e opozitës dhe ish-kryeministrja, Portia Simpson Miller ka shënuar fitore.

Shteti prej 2.8 milionë banorësh ballafaqohet me probleme të rënda ekonomike, me një borxh prej 18.6 miliardë dollarësh, apo me 130 cent të bruto produktit të brendshëm.
XS
SM
MD
LG