Ndërlidhjet

BE reagon ndaj bastisjes së OJQ-ve në Egjipt


Bashkimi Evropian tha se bastisjet e policisë në zyrat e grupeve për të drejtat e njeriut dhe pro-demokracisë në Egjipt janë një “demonstrim i hapur i forcës” dhe i kërkoi autoriteteve që të mbështesin shoqërinë civile.

Prokurorët egjiptianë dhe plicia kanë bastisur 17 OJQ-të enjten, në atë që siç tha agjencia zyrtare e lajmeve, MENA, ishte një hetim për fondet e huaja.

Kjo lëvizje nxiti edhe reagimin e S HBA-së. Zyrtarë të BE-së kanë thënë se shfaqja e forcës ndaj shoqërisë civilë është shqetësuese.
XS
SM
MD
LG