Ndërlidhjet

Vdes shkrimtari çek Skvorevski


Jozef Skvoreski, shkrimtari dhe publicisti çek në migrim, ka ndërruar jetë nga kancerinë mëngjesin e sotëm në Toronto. Ai ishte 87 vjeçar.

Skvoreski kishte ikur në Kanada gjatë okupimit sovjetik në vitin 1968. Ai dhe gruaja e tij, shkrimtarja dhe aktorja, Zdena Salivarova, themeluan shtëpinë “Publicistët ‘68” në vitin 1971.

Në dy dekadat në vazhdim, ata publikuan librat e ndaluar çekë dhe sllovakë.

Librat e Skvoreskit kanë qenë të ndaluar në atdheun e tij, ndërsa ishte nën komunizëm.
Ndër verpat e tij kanë qenë “Qyqarët”, “Perandori i Shpirtrave Njerëzor” që fitoi në vitin 1984 çmimin e Guvernatoirt të Përgjithshëm.
XS
SM
MD
LG