Ndërlidhjet

Republikanët në garë për kandidatin për president


Në Shtetet e Bashkuara, gara e parë për të zgjedhur kandidadtin republikan që do të sfidojë presidentin Barak Obama në zgjedhjet e nëntorit, po zhvillohet ne shtetin e Ajovës.

Mijëra njerëz janë mblehdur në kisha, shkolla dhe ndërtesa tjera publike për të votuar për njërin nga shtatë kandidatët.

Rezultatet e pjesshme tregojnë se ish guvernatori i Masaçusestsit, Mit Romnei, kongresmeni nga Teksasi, Ron Pol dhe ish senatori nga Pensilvania Rik Santorum kanë marrë nga 23 për qind.
XS
SM
MD
LG