Ndërlidhjet

Dy pelegrinë shiitë të vrarë nga shpërthimi në Irak


Zyrtarët irakianë thonë se nga shpërthimi i një bombe kanë humbur jetën dy pelegrinë shiitë dhe janë lënduar tetë të tjerë, në jug të Bagdadit.

Shpërthimi kishte targetuar pelegrinët që shkonin në qytetin e Qerbelasë, për të shënuar fundin e 40 ditëve të zisë, pas përvjetorit të vdekjes së Sadam Huseinit, një figurë e respektuar shiite.

Sulmi ndodhi në Mahmoudija, rreth 30 kilometra në jug të Bagdadit

Caqet e sulemve ndaj myslimanëve irakianë shiitë kanë marrë jetën e së paku 80 njerëz në të dy ditëve të fundit.
XS
SM
MD
LG