Ndërlidhjet

Ahmadinejxhad vizitoi Kubën


Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinejxhad, gjatë një vizite në Kubë, ka bërë thirrje për një botë të re.

Ai foli në Universitetin e Havanës, ku pranoi një çmim nderi.

Ahmadinejxhad ka qëndruar në Kubë, pas Nikaraguas, si pjesë e turneut të tij në vendet e Amerikës Latine

Kuba dhe Irani ndajnë pozita të ngjashme në organizatat ndërkombëtare, me Teheranin që dënon embargon gjysmë shekullore të Shteteve të Bashkuara kundër Kubës dhe me Havënën që njeh të drejtën e Iranit për të zhvilluar enegjinë bërthamore, për qëllime paqësore.

Ahmadinejxhadi pritet që ta përbyllë turneun e tij në Ekuador.
XS
SM
MD
LG