Ndërlidhjet

BE-ja dhe SHBA-ja dënojnë aktivitetin bërthamor të Iranit


Pas një takimi me dyer të mbyllura të Këshillit të Sigurimit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca, Britania dhe Gjermania e kanë dënuar vendimin e Iranit për të filluar uraniumin e pasuruar në një lokacion nëntokësor.

Sido që të jetë, gjasat janë të vogla që Këshilli i Sigurimit të imponojë sanksione të tjera ndaj Iranit në të ardhmen e afërt, për shkak të kundërshtimeve të Kinës dhe Rusisë.

Ndërkohë Irani i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Ki-Moon që të dënojë vrasjen e fundit të shkencëtarit iranian.

Ahmadinejxhadi pritet që ta përbyllë turneun e tij në Ekuador.
XS
SM
MD
LG