Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 12 janarin në vite…


Haiti pas tërmetit
2010 - Haiti goditet nga një tërmet me magnitudë 7, duke vrarë më shumë se 300.000 banorë dhe duke i lënë më shumë se 1.5 milion njerëz të pastrehë.

1519 - Vdes Perandori i Shenjtë romak Maksimilian I.

1879 - Nisi lufta në mes Zulusë dhe Britanisë. Trupat britanike - nën udhëheqjen e gjenerali Frederik Augustus, pushtuan Zulunë.

1913 - Kiel dhe Uilhemshejvën bëhen bazat nëndetëse në Gjermani.

1945 - Forcat sovjetike filluan një ofensivë të madhe kundër gjermanëve në Evropën Lindore, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1948 - Gjykata Supreme ka vendosur se shtetet nuk mund të diskriminojë kundër ligjit të shkollave të aplikantëve, për shkak të racës së tyre.

1969 - Doli në shitje albumi i parë i rok grupit Led Zeppelin.

1973 - Jasar Arafat ri-zgjidhet kryetar i Organizatës Çlirimtare të Palestinës.

1998 - Nëntëmbëdhjetë vendet evropiane nënshkruajnë një marrëveshje, për të cilën rënë dakord, për të ndaluar klonimin e njeriut

2005 - Princi Harri i Britanisë kërkoi falje, pasi një gazetë publikoi një fotografi të tij, ku ai ishte i veshur me një uniformë naziste në një ballo me kostume. (g.k.)
XS
SM
MD
LG