Ndërlidhjet

Identifikohen disa prej ushtarëve që përdhosën talibanët


Raportohet se janë identifikuar dy nga katër ushtarët amerikanë, të shfaqur në videon që i tregonte ata duke urinuar mbi trupat e vdekur të talibanëve.

Sipas këtyre raporteve, njësia e përfshirë në incident ndodhet në kampin Lejun, në Karolinën e Veriut, që është një bazë e rëndësishme ushtarake amerikane.

Sipas raporteve të CNN-it, njësia ishte pozicionuar në Afganistan në fillim të vitit 2011 dhe ishte kthyer në vend në shtator ose tetor.

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Leon Paneta tha se ai ka urdhëruar nisjen e një hetimi dhe ka premtuar se ushtarët që ishin pjesë e incidentit do të mbajnë përgjegjësi të plotë.

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton gjithashtu ka shprehur keqardhje të madhe për këtë video.

Nga ana tjetër, zyra e presidentin afgan, Hamid Karzai tha se qeveria afgane ishte shumë e shqetësuar nga përmbajtja e videos.
XS
SM
MD
LG