Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 16 janarin në vite…


Vaclav Havel
1989 - Policia arreston Vaclav Havelin në Pragë.

1547 - Ivan IV kurorzoi veten Car i Ri i Rusisë, në Katedralen e Moskës.

1786 - Këshilli i Virgjinias garanton lirinë fetare.

1900 - Senati i SHBA-ve njeh Traktatin të anglo-gjerman të vitit 1899, me të cilin Britania e Madhe refuzuoi të drejtat e saj në Ishujt Samoan.

1920 - Asambleja e pare e Lidhjes së Kombeve mbahet në Paris.

1939 - Stripi komik "Superman" del në shitje.

1940 - Hitleri anulon një sulm në perëndim për shkak të motit të keq.

1956 - Qeveria egjiptiane e bën Islamin fe shtetërore.

1980 - Pjesëtari i rok grupit “The Beatles”, Paul Mek Kartni burgoset në Tokio për 10 ditë, për shkak të posedimit të marihuanës.

2004 - Ylli i muzikës pop, Majkëll Xhekson u vetëdeklarua i pafajshëm për akuzat për ngacmim seksual të fëmijëve në Santa Maria, Kaliforni. Akuzat më vonë u ri-ngritën dhe Xhekson u shpall i pafajshëm.(g.k.)
XS
SM
MD
LG