Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 18 janarin në vite…


Versajë...

1919 - Konferenca e paqes e Luftës së Parë Botërore u hap në Versajë, Francë.

1307- Mbreti gjerman Albreht bëri djalin e tij Rudolfin mbret të Bohemisë.

1486 - Henri VII martohet me Elizabetën e Jork-ut.

1778 - Kapiteni anglez Xhejms Kuk, u bë evropiani i parë që arriti në Ishujt e Havait.

1862 - Xhon Tajler, president ii dhjetë i Shteteve të Bashkuara, vdiq në Riçmond, në moshën 71 vjeçare.

1896 - Demonstrimi i parë i makinës me rreze u bë në Nju Jork, SHBA.

1912 - Eksploreri nga Anglia Robert F Skot dhe ekspeditë e tij arritën në Polin e Jugut, vetëm për të vërtetuar se Roald Amundsen kishte qenë aty më parë.

1943 - Hebrenjtë nga një lagje në Varshavë filluan rezistencën ndaj nazistëve.

1951 - U përdor për herë të parë detektor i gënjeshtrës, në Holandë.

1990 - Kryetari i Uashingtonit, Marion Barry, u arrestua për posedim të drogës.(g.k.)
XS
SM
MD
LG