Ndërlidhjet

Helsinki hedh poshtë ligjin kazak


Kryetari i Komisionit të Helsinkit në SHBA ka shfuqizuar dispozitën e Ligjit të sapomiratuar për siguri kombëtare në Kazakistan, i cili, siç thuhet, e çon këtë vend edhe më thellë në “humnerën e diktaturës”.

I nënshkruar nga presidenti i Nursulltan Nazarbajev më 6 janar, ligji rrit autoritetin e shërbimeve të sigurisë dhe thotë se personat që velrësohet se dëmtojnë imazhin e vendit në skenën botërore, mund të konsiderohen si “destruktivë” dhe të jenë subjekt i pasojave.
XS
SM
MD
LG