Ndërlidhjet

Borxhi i Qeverisë kineze - “i kontrollueshëm”


Kryeministri i Kinës, Uen Xhiabao, tha se borxhi i qeverisë së tij është në “nivel të sigurt dhe të kontrollueshëm”.

Ai tha se ekzekutivi do të sigurojë fonde nga projekte të rëndësishme, për të shmangur “rreziqet sistematike”.

Uen u zotua se do të “thyejë monopolet” kundër pjesëmarrjes së kapitalit privat në sektorin financiar. Ai i bëri këto komente gjatë fjalimit në Ditën Popullore në Kinë.
XS
SM
MD
LG