Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 30 janarin në vite…


Adolf Hitler
1933 - Adolf Hitler u bë kancelar i Gjermanisë. Atë e emëroi presidenti Paul Hindenburg.

1649 - Mbreti i Anglisë Çarls I, u dënua me vdekje dhe iu pre koka në publik.

1797 - Kongresi refuzoi të pranojë një peticion nga zezakët amerikanë.

1922 - Dita Botërore e Ligjit festohet për here të parë.

1948 - Mahatma Gandhi u vra nga një ekstremist hindus.

1954 - Belgjika ndërpreu marrëveshjen tregtare me Bashkimin Sovjetik.

1969 - Rok grupi The Beatles performuan për here të parë në publik, në një koncert 45 minutësh, në Londër.

1972 - Trembëdhjetë katolike romakë, aktivistë të të drejtave civile, u qëlluan për vdekje nga ushtarët britanikë në Irlandën Veriore, dhe kjo ditë u bë e njohur si "e diela gjakatare".

2005 - Irakianët votuan në zgjedhjet e para të lira në vendin të tyre, për here të pare, pas gjysmë shekulli

2007 - Dolin ë shitje sistemi operativ i Micdrosoftit, Windows Vista.(g.k.)
XS
SM
MD
LG