Ndërlidhjet

BE me traktat kundër shpenzimeve të mëdha


Liderët e Bashkimit Evropian janë pajtuar në takimin e tyre në Bruksel, që të nënshkruajnë një traktat që i obligon ata ta mbajnë buxhetin e tyre kombëtar nën kontroll.

Megjithatë kryeministri suedez tha se Republika Çeke dhe Britania janë lënë jashtë traktatit.

Liderët evropianë shpresojnë se traktati i ri do t’i risigurojë investitorët se në BE nuk do të përsëriten më gabimet që çuan në krizën e madhe të borxheve.
XS
SM
MD
LG