Ndërlidhjet

OKB: Këshilli i Sigurimit debatoi për situatën në Siri


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbrëmë vonë është takuar për ta shqyrtuar raportin e Ligës Arabe lidhur me situatën në Siri, ku nga goditja 10 mujore e regjimit ndaj protestuesve kundër presidentit Bashar al-Asad, janë vrarë afro 5400 vetë, sipas të dhënave të OKB-së.

Sekretari i përgjithshëm i Ligës Arabe, Nabil Elarabi, ka kërkuar që Këshillit i Sigurimit të ndërmarrë “aksion të shpejtë dhe të vendosur” për ta ndalur gjakderdhjen dhe të mos “e lë popullin e Sirisë vetëm në këtë situatë” serioze.
XS
SM
MD
LG