Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 1 shkurtin në vite…


Trigvah Li duke përshëndetur gazetarët...
1946 - Norvegjezi Trigveh Li, u zgjodh të jetë sekretari i parë i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

1327 - Eduard III kurorëzohet mbret i Anglisë.

1587 - Elizabeta I, Mbretëresha e Anglisë, firmos urdhër-ekzekutimit për mbretëreshën e Skocisë, Mari Stjuard.

1793 - Franca i shpallë luftë Britanisë dhe Holandës.

1946 - Norvegjezi Trigve Lie, u zgjodh të jetë sekretari i parë i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

1861 - Teksasi votoi për të shkëputet nga Bashkimi.

1862 - "Himni Beteja e Republikës", një poemë nga Xhulia Uard Hou, u botua në “Atlantik Monthly”.

1896 - Opera e Puçinit "La Boheme", dha premierën në Torino, Itali.

1920 - U formua Policia kanadeze.

2011- Presidenti egjiptian Hosni Mubarak deklaroi se nuk do të kandidojë për një mandat të ri dhe pranoi kërkesat e protestuesve që të japë dorëheqjen menjëherë.(g.k.)
XS
SM
MD
LG