Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 2 shkurtin në vite…


HIllari Klinton duke u betuar...

2009 - Hillari Klinton u betua si sekretare amerikane e Shtetit.

962 - Oto I pushton Italinë dhe kurorëzohet Perandori i Shenjtë Romak.

1571 - Të gjithë tetë anëtarët e misionit jezuit në Virxhinia u vrarë nga indianët, të cilët pretendohet të ishin miqtë e tyre.

1626 - Charles I u kurorëzua mbret i Anglisë. Përleshjet e ashpra të brendshme midis monarkisë dhe Parlamentit, e bëjnë karakteristike politikën shekullit të 17 në Angli.

1848 - Traktati i Guadalupe Hidalgo i jep fund zyrtarisht Luftës meksikane.

1870 - Agjencitë shtypit Havas, Reuter dhe Wolff nënshkruan një marrëveshje në mes vete se ata mund të mbulojë lajme nga e gjithë bota.

1934 - Alfred Rosenberg bëhet shefi filozofik i nazistëve.

1939 - Hungari prish marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik.

1943 - Pjesa e mbetur e forcave naziste nga Beteja e Stalingradit u dorëzua në një fitore të madhe të Luftës së Dytë Botërore për sovjetikët.

2008 - Presidenti francez Nikolas Sarkozi dhe ish-supermodelja Karla Bruni u martuan në pallatin presidencial Elise.(g.k.)
XS
SM
MD
LG