Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 6 shkurtin në vite…


1952 - Mbreti i Britanisë Xhorxh VI vdiq në moshën 56 vjeçare, dhe vajza e tij Elizabeta II u shpall Mbretëreshë.

1778 - Franca njohu pavarësinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe nënshkroi një traktat për ndihmë në Paris.

1788 - Masaçusets bëhet shteti i gjashtë në SHBA që ratifikoi Kushtetutën.

1899 - Lufta spanjolle-amerikane mbaroi.

1904 - Ministri i Jashtëm i Japonisë shkëputë të gjitha lidhjet me Rusinë, duke cituar taktikat e vonesës në bisedimet mbi Mançurinë.

1916 - Gjermania pranon përgjegjësinë e plotë për incidentin Lusitania, dhe njeh të drejtën e Shteteve të Bashkuara për të kërkuar dëmshpërblim.

1936 - Adolf Hitler hap Lojërat Olimpike Dimërore.

1945 - Muzikanti Bob Marlei u lind në Xhamajka.

1964 - Parisi dhe Londra bien dakord për të ndërtuar një tunel hekurudhor nën kanalin anglez.

2000 - Zonja e Parë Hillari Klinton nisi kandidaturën e saj të suksesshme për Senatin amerikan.(g.k.)
XS
SM
MD
LG