Ndërlidhjet

Britania shënon dyqindvjetorin e Dikensit


Britania shënon sot dyqindvjetorin e lindjes së Çarls Dikensit, që njihet si një nga shkrimtarët më mirë të gjuhës angleze.

Në Mbretërinë e Bashkuar do të mbahen ngjarje të ndryshme për të shënuar këtë përvjetor.

Dikens ka lindur më 7 shkurt të vitit 1912 në Portsmuth, në bregdetin jugor të Anglisë.

Ai ka publikuar një numër të madh të tregimeve të shkurtëra, dramave dhe dhjetëra novela të mëdha si “Oliver Tuisti” e “Pritjet e Mëdha”.

Puna e tij është influencuar mga vetë përvoja e tij jetësore, duke u nisur nga një djalëri e lumtur në juglindje të Anglisë, para se babai i tij të futej në burg për shkak të borxheve, e deri të varfëria në të cilën u zhyt pastaj.
XS
SM
MD
LG