Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 7 shkurtin në vite…


Çarls Dikens
1812 - U lind autori Çarls Dikens në Portsmouth, Angli.

1668 - Holanda, Anglia dhe Suedia krijojnë aleancë për të luftuar kundër mbretit Luixh XIV të Francës.

1783 - Pushtimi i Gjibraltarit, i bërë nga spanjollët dhe francezë që nga muaji korrik i vitit 1779, u hoq përfundimisht.

1818 - Revista e parë e suksesshme arsimore në SHBA, “Akademiku”, fillon publikimin në Nju Jork.

1913 - Turqit humbasin 5.000 njerëz në një betejë me ushtrinë bullgare në Galipol.

1944 - Gjermania filloi një kundërsulm në Anzio, Itali, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1962 - Presidenti Xhon F. Kenedi vendosi një embargo të plotë tregtare në Kubë.

1964 - Rok grupi The Beatles mbërriti në Nju Jork për turneun e tyre të parë amerikan.

1974 - Grenada fitoi pavarësinë nga Britania e Madhe.

1999 - Mbreti Hussein i Jordanisë vdiq në moshën 63 vjeçare.(g.k.)
XS
SM
MD
LG