Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 8 shkurtin në vite…1904 - Filloi lufta mes Rusisë dhe Japonisë.

1587 - Maria, Mbretëresha e Skocisë u dënua me vdekje për shkak të dyshimit se ka qenë e përfshirë në komplotin për t’ia zënë fronin Mbretëreshës Elizabeta I.

1837 - Senati amerikan zgjodhi Riçard Mentor Xhonson si zëvendëspresident, pasi që asnjë kandidat nuk mori shumicën e votave elektorale.

1861 - Delegatë nga Shtetet e Bashkuara miratojnë një Kushtetutë të përkohshme aleate.

1862 - Trupat e Bashkimit Evropian, nën udhëheqjen e gjeneral Ambros Burnsajd, mposhtë një forcë aleate të mbrojtjes në betejën e Roanoke Island.

1924 - Dhoma e gazit është përdorur për herë të parë për të ekzekutuar një vrasës.

1971 - NASDAQ, shkëmbimi i parë elektronik në botë, mbajti ditën e parë të tregtare.

1999 - Senati dëgjoi argumentet e mbylljes në gjyqin e presidentit Bill Klinton.

2007 - Modelja Ana Nikoll Smith vdiq në moshën 39 vjeçare nga mbidoza e drogës.

2010 - Mjeku personal i Majkëll Xhekson, Konrad Mërej, u vetëdeklarua i pafajshëm për vdekjen e Xheksonit, në Gjykatën Supreme në Los Angjelos. Më vonë Mërej u shpall fajtor dhe u dënua me katër vjet burg.(g.k.)
XS
SM
MD
LG