Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 10 shkurtin në vite…


Pamje nga protesta e 10 shkurtit të 2007-s
2007 - Mon Balaj e Arben Xheladini, u vranë gjatë një proteste të Lëvizjes Vetëvendosje, pasi ishin qëlluar me plumba gome nga pjesëtarë të kontingjentit rumun të policisë së UNMIK-ut.

1763 - Traktati i Parisit mbaron Luftën franko-indiane. Franca heq dorë nga të gjitha territoret e saj në Botën e Re, përveç Nju Orlinsit dhe disa ishujve të shpërndara.

1799 - Napoleon Bonaparta lë Kajron e Egjiptit dhe për në Siri, në krye të 13.000 njerëzve.

1840 - Mbretëresha e Britanisë Viktoria martohet me Princin Albert.

1904 - Rusia dhe Japonia i shpallin luftë njëra-tjetrës.

1941 - Londra shkëputë marrëdhëniet diplomatike me Rumaninë.

1941 - Islanda sulmohet nga aeroplanët gjermanë.

1942 - Ndalohen prodhimet e makinës Ford gjatë Luftës Civile.

1986 - U hap në Palermo të Italisë jjyqi i madh në histori për rrjete mafioze, me 474 të pandehur.

2005 - Koreja e Veriut u mburr publikisht se për herë të parë posedon armë bërthamore.(g.k.)
XS
SM
MD
LG